change font size: A A A
angielskiZmień język

wybierz język

Pogoda BIP
slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka
sbn1
sbn4
sbnn1
sbnn2
sbnn3
sbnn4
sbnn5
sbnn6
sbnn7
sbnn8

Elektroniczna
Mapa Gminy

Wirtualny
Spacer

published: 2012-03-15

banery - lewa strona

banery - lewa strona

banery - lewa strona

banery - lewa strona

 

 

 

strategie i plany

gminne inwestycje

plan gospodarki niskoemisyjne gmina serniki

projekty współfinansowane z unii europejskiej

zamówienia publiczne przetargi

 

 

 

Informator

banery - lewa strona

published: 2007-09-06

wystp_dzieci.jpg Na terenie Gminy Serniki istnieje prężnie działający wielopokoleniowy zespół ludowy „Brzostowiacy”, liczący ponad 100 lat. Zespół powstał przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Jego założycielem był Antoni Wlazły. Reprezentatywna pozycją zespołu od wielu lat jest historyczna inscenizacja „Jasełek” w oparciu o „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla. Wg. Przekazów lokalnych pierwsze wystawienie tej sztuki miało miejsce w 1906 roku, dwa lata po premierze krakowskiej.

  Po śmierci założyciela, w 1926 roku, kierownictwo zespołu przejął jego syn – Władysław Wlazły. Po wojnie zespół wznowił działalność przy Kole Gospodyń Wiejskich w Brzostówce. Obecnie zespół prowadzi córka Władysław Wlazły – Danuta Wysok.

Z biegiem lat repertuar poszerzył się o widowiska oparte na lokalnych obyczajach. „Betlejem Polskie” jest jednak grane nadal przez kolejne już pokolenie mieszkańców Brzostówki. Zespół liczy obecnie ponad 60 członków. Powstał kabaret, dzieci uczą się tańca. Zespół uświetnia wszystkie uroczystości, nie tylko a terenie gminy. Bierze udział w przeglądach wojewódzkich i międzywojewódzkich. 

dsc01202.jpg dsc01208.jpg