change font size: A A A
angielskiZmień język

wybierz język

Pogoda BIP
slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka
sbn1
sbn4
sbnn1
sbnn2
sbnn3
sbnn4
sbnn5
sbnn6
sbnn7
sbnn8

Elektroniczna
Mapa Gminy

Wirtualny
Spacer

published: 2012-03-15

banery - lewa strona

banery - lewa strona

banery - lewa strona

banery - lewa strona

 

 

 

strategie i plany

gminne inwestycje

plan gospodarki niskoemisyjne gmina serniki

projekty współfinansowane z unii europejskiej

zamówienia publiczne przetargi

 

 

 

Informator

banery - lewa strona

published: 2012-06-12

 

Gminna  Biblioteka Publiczna z  siedzibą  w Sernikach posiada 3 filie: w Brzostówce, Nowej Woli i Woli Sernickiej. Łącznie w 4 placówkach pracują obecnie 3 osoby. 

Biblioteka jest samodzielną instytucją kultury wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury, prowadzonego przez organizatora.

Misja Biblioteki

Biblioteka jako jedyne miejscem kultury na mapie gminy, pragnie stać się nowoczesną instytucją kultury przy optymalnym wykorzystaniu zbiorów i nowoczesnych technologii. Chcemy ożywić środowisko  czytelnicze, wyjść naprzeciw oczekiwaniom obecnych i potencjalnych użytkowników bibliotek Gminy Serniki.

 

Gminna  Biblioteka Publiczna w Sernikach powstała w 1974 roku. W 2007 roku biblioteka otrzymała nowy lokal i obecnie znajduje się w wyremontowanym budynku z podjazdem dla niepełnosprawnych o pow. 75m.

Filie biblioteczne w przeszłości często zmieniały swoją lokalizację. Obecnie znajdują się w lokalach, których właścicielem jest Gmina. Zasadniczo zmienił się i nadal zmienia wygląd lokali bibliotecznych. Dobra współpraca z samorządem przyczynia się do rozwoju wszystkich placówek na terenie Gminy.

Dzięki udziałowi bibliotek w „Programie Rozwoju Bibliotek”  obecnie wszystkie placówki zaopatrzone są w  komputery, sprzęt do drukowania oraz aparaty cyfrowe. Wszystkie biblioteki posiadają bezpłatny dostęp do komputerów i  Internetu.

W 2012 r został wykonany remont Filii w Nowej Woli.

                                     O bibliotece

GBP i Filie  posiadają w większości nowy,  bardzo dobry księgozbiór dostosowany dla wszystkich grup czytelniczych. Biblioteki oferują również szeroki wachlarz czasopism  dla dzieci i dorosłych.    

Placówki  dla około 1050 czytelników oferują  ponad  21 tys. książek.

Czytelnicy w ciągu roku 2012 wypożyczyli   23 689  książek i czasopism.

Z komputerów i Internetu znajdujących się w bibliotekach rocznie skorzystało  4354 użytkowników naszej gminy.

Od 2005 roku biblioteka pozyskuje fundusze na zakup nowych książek w ramach Programu Biblioteki Narodowej ”Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”.