change font size: A A A
angielskiZmień język

wybierz język

Pogoda BIP
slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka slider nagłówka
sbn1
sbn4
sbnn1
sbnn2
sbnn3
sbnn4
sbnn5
sbnn6
sbnn7
sbnn8

Elektroniczna
Mapa Gminy

Wirtualny
Spacer

published: 2012-03-15

banery - lewa strona

banery - lewa strona

banery - lewa strona

banery - lewa strona

 

 

 

strategie i plany

gminne inwestycje

plan gospodarki niskoemisyjne gmina serniki

projekty współfinansowane z unii europejskiej

zamówienia publiczne przetargi

 

 

 

Informator

banery - lewa strona

Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - 16 września 2018 r.
added: 2018-08-30 11:20:47

W dniu 16 września 2018 r. o godzinie 11 30 w kościele parafialnym w Brzostówce  odbedą się uroczystości związane z  100 Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodleglości.

Są to główne uroczystości  w naszej gminie związane z tym wydarzeniem. 

Miejsce uroczystości ma związek z bojem jaki rozegrał się w czasie Powstania Styczniowego pomiędzy powstańcami z oddziału Ćwieków dowodzonymi przez Kaczyńskiego, a wojskiem rosyjskim w rejonie zabudowań dworskich w Brzostówce.

>> więcej o bitwie 1, 2, 3, 4, 5

 

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udadzą się w rejon postawionego pomnika. Tam nastąpi jego uroczyste odsłonięcie, zapoznanie wszystkich obecnych z okolicznościami boju, jaki rozegrał się w czasie Powstania Styczniowego i okolicznościowy spektakl. Na zakończenie uczestnicy uroczystości spotkają się przy ognisku.

W imieniu Gminnego Komitetu Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości serdecznie zapraszam mieszkańców Gminy Serniki do wzięcia udziału w tej uroczystości.                                                                                               

Informujemy ponadto, że inne uroczystości związane z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości będą miały miejsce:

  1. W dniu 13 października br. w Woli Sernickiej. Na frontonie ściany budynku szkoły zamieszczona będzie tablica z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego z napisem: Józef Piłsudski 1867 -  1935. Dał Polsce wolność granice, moc i szacunek. Wola Sernicka 2018. W okresie międzywojennym mieszkańcy Woli Sernickiej własnym sumptem ufundowali tablicę - medalion z wizerunkiem J. Piłsudskiego w podziękowaniu Marszałkowi Polski za odzyskaną niepodległość. W czasie II Wojny Światowej Niemcy usunęli tę tablicę i dotychczas nie została odnaleziona. Samorząd Gminy wspólnie z dyrektorem Szkoły Podstawowej w Woli Sernickiej ufundował nową tablicę  - medalion, odtworzony na podstawie zachowanej fotografii. Uroczystość będzie połączona z jubileuszem 90 - lecia zbudowania przez mieszkańców Woli Sernickiej i oddania do użytku okazałego, jednego z najnowocześniejszych wówczas w województwie lubelskim budynku Szkoły Podstawowej.
  2. W dniu 11 listopada br. o godz. 12.00, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości  w kościele parafialnym w Sernikach będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo połączone będzie z patriotycznym spektaklem wykonanym przez grupę rekonstrukcji historycznej z Dęblina. W uroczystości uczestniczyć będą poczty sztandarowe szkół i OSP. Po zakończonej Mszy Świętej zgromadzeni w świątyni udadzą się na cmentarz parafialny. Tam przy kaplicy upamiętniającej nasze Polskie zrywy powstańcze złożone zostaną wieńce, kwiaty i zapalone znicze w hołdzie wszystkim naszym rodakom, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę.

 

Przewodniczący Komitetu

Stanisław Marzęda

go back