– Kultura

Obrazek przedstawiający tańczące dzieci ubrane w tradycyjne stroje

Na terenie Gminy Serniki istnieje prężnie działający wielopokoleniowy zespół ludowy „Brzostowiacy”, liczący ponad 100 lat. Zespół powstał przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Jego założycielem był Antoni Wlazły. Reprezentatywna pozycją zespołu od wielu lat jest historyczna inscenizacja „Jasełek” w oparciu o „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla. Wg. Przekazów lokalnych pierwsze wystawienie tej sztuki miało miejsce w 1906 roku, dwa lata po premierze krakowskiej.

Po śmierci założyciela, w 1926 roku, kierownictwo zespołu przejął jego syn – Władysław Wlazły. Po wojnie zespół wznowił działalność przy Kole Gospodyń Wiejskich w Brzostówce. Obecnie zespół prowadzi córka Władysław Wlazły – Danuta Wysok.

Drugi obrazek pokazujący przedstawienie teatralne

Z biegiem lat repertuar poszerzył się o widowiska oparte na lokalnych obyczajach. „Betlejem Polskie” jest jednak grane nadal przez kolejne już pokolenie mieszkańców Brzostówki. Zespół liczy obecnie ponad 60 członków. Powstał kabaret, dzieci uczą się tańca. Zespół uświetnia wszystkie uroczystości, nie tylko a terenie gminy. Bierze udział w przeglądach wojewódzkich i międzywojewódzkich.

 

 

 

Nasi poeci

Pani Helena Walczak

Pan Kazimierz Włosek

Pieśni ludowe, biesiadne

W Sernikach nad Wieprzem

Wróć go góry