– Uroczystości obchodów 103 rocznicy odzyskania niepodległości.

11 listopda 2021

Święto Niepodległości 11 listopada

Dnia 11 listopada w kościele parafialnym w Sernikach świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Mszę koncelebrowaną poprzedziła przepiękna, wzruszająca i dająca nam wszystkim wiele do przemyślenia akademia, przygotowana pomimo  trudności organizacyjnych spowodowanych  sytuacją pandemiczną. Akademię przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Nowej Woli, pod przewodnictwem nauczycieli: Emilii Bożym, Wioletty Gągoł i Olgi Adamek.

Sam pomysł akademii należał do Wójta, który w porozumieniu z Panią Dyrektor Barbarą Zarębską – Wronowską, oraz ks. Proboszczem Zbigniewem Karbowniczkiem uzgodnił oprawę tego wydarzenia. Mszę Świętą w intencji Ojczyzny oraz piękne Słowo Boże wygłosił ks. Proboszcz Zbigniew Karbowniczek przy koncelebrze ks. Proboszcza Parafii Brzostówka Marka Antonowicza. Wójt Gminy Paweł Woźniak z uwagi na nałożoną kwarantannę nie mógł uczestniczyć w obchodach Święta Niepodległości, dlatego w imieniu Wójta  Pani Beata Gregorowicz Sekretarz Gminy Serniki  skierowała jakże ważne słowa do osób zgromadzonych na obchodach Święta Niepodległości.

To Odrodzenie Państwa Polskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w naszych dziejach. Rocznica ta jest owocem walki, poświęcenia i zaangażowania kilku pokoleń rodaków. Wznosząc się ponad podziały polityczne i wizje przyszłej Polski, zjednoczyli się wokół jednego celu, odzyskać niepodległość, odzyskać swój kraj na mapie Europy i świata. Przez kilka lat dzień po dniu, kilometr po kilometrze, odtwarzane były granice naszego kraju. Ich ofiara nie może ulec zapomnieniu i musi być kultywowana przez nas współczesnych. Jak jest to ważne dla niepodległości i suwerenności naszego narodu, świadczą wydarzenia ostatnich dni na wschodniej granicy. Skłaniają one do refleksji, że nic nie jest dane raz na zawsze, że patriotyzm, że obrona Ojczyzny, że szacunek do polskiego munduru to wartości potrzebne zawsze.

W trakcie tak ważnego święta nie zabrakło Pocztów sztandarowych i delegacji jednostek ochotniczych straży pożarnych, strażaków i strażaczek z naszej gminy, Pocztów sztandarowych i delegacji z placówek oświatowych z terenu naszej gminy, dyrektorów, nauczycieli, dzieci i młodzieży, oraz licznie przybyłych mieszkańców. Po  Mszy Św. wszyscy mieszkańcy, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież przemaszerowali na dalsze uroczystości, które miały miejsce na cmentarzu parafialnym, gdzie nastąpił ceremoniał złożenia kwiatów wiązanek, zapalenia zniczy przy kaplicy upamiętniającej poległych bohaterów w obronie ojczyzny. Następnie delegacja gminna udała się do Brzostówki, gdzie pod pomnikiem powstańców styczniowych również złożone zostały kwiaty oraz zapalone znicze.

Wójt Gminy Serniki kieruje WIELKIE podziękowania wszystkim uczestnikom tego jakże ważnego Święta Polskiego, którzy za swój obowiązek uważają uczestnictwo we wspólnych, gminno-parafialnych obchodach Święta Niepodległości.

Wróć go góry